Condamnare de aproape 8 ani de închisoare pentru un membru al clanului Mihai din Sintești / El a recunoscut că a prejudiciat bugetul de stat cu 15 milioane de lei

Exclusivitate

În celebra localitate Sintești  – devenită cunoscută mai ales în ultimul an pentru arderile ilegale de deșeuri – sunt înregistrate 255 de societăți comerciale active, din care peste 100 au ca obiect de activitate principal domeniul deșeurilor. Europa Liberă a relatat că aproape 50 de societăți comerciale sunt deținute de membrii clanului Mihai din Sintești.

Unul dintre membrii clanului, Mihai Toma, a fost condamnat săptămâna trecută la ani grei de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală în formă continuată. Un complet de la Secția a II-a Penală a Curții de Apel București l-a condamnat la 3 ani de închisoare pentru o infracțiune de evaziune fiscală și 5 ani de închisoare pentru o altă faptă de evaziune fiscală în formă continuată. Instanța a contopit cele două pedepse cu altele de 3 ani, 1 lună și 10 zile închisoare și, respectiv, 2 ani închisoare și a aplicat pedeapsa cea mai grea de 5 ani închisoare, la care a adăugat sporul obligatoriu de 1/3 din total pedepselor ce nu se execută. A rezultat astfel o pedeapsă finală de 7 ani, 8 luni și 13 zile. Complementar, lui Mihai Toma I se va interzice dreptul de a ocupa o funcţie de natura aceleia de care s-a folosit pentru săvârşirea infracţiunii (administrator de societate comercială), pe o perioadă de 3 ani. Sentința Curții de Apel București este definitivă.

Faptele

În perioada octombrie 2011 – decembrie 2011, inculpatul Mihai Toma în calitate de administrator de fapt al S.C. Laurentiu Pro Metal S.R.L., a înregistrat în actele legale ale societății achiziții fictive în sumă de 3.629.041 lei de la S.C. Aleiry Impex S.R.L., 10.908.496 lei de la S.C. Fashion Citrin S.R.L., 7.170.323 lei de la S.C. Denmar Consart S.R.L.., 6.965.013 lei de la S.C. General Alin Concept S.R.L., 5.154.718 lei de la S.C. Nordinia Damat S.R.L. și 731. 389 lei de la S.C. Akfil Trade S.R.L. prejudiciind bugetul general consolidat cu suma totală de 11.148.057,36 lei, din care 6.688.834 lei TVA si 4.459.223,36 lei impozit pe profit.

În perioada decembrie 2012 – august 2013 în calitate de administrator de fapt al S.C. Marimar Diablo Grup S.R.L., a înregistrat în actele legale ale societății achiziții fictive (taxabile cu cota de TVA 24%), în sumă de 5.226.305 lei de la S.C. Camadore Trade S.R.L., 964.669 lei de la S.C. Akfil Trade S.R.L., 2.022.163 lei de la S.C. Modern Retail S.R.L., 818.400 lei de la S.C. DM Construcții S.R.L., 558 lei de la S.C. Health & Safety Systems S.R.L., 963.765 lei de la ST Metale S.R.L., 194.699 lei de la S.C. Nordinia Damat S.R.L. și achiziții fictive (supuse masurilor simplificate – taxare inversa) de 4.391.260 lei de la S.C. Camadore Trade S.R.L., 1.186.751 lei de la S.C. Modern Retail S.R.L., 2.222.358 lei de la ST Metale S.R.L. și 591.181 lei de la S.C. Nordinia Damat S.R.L. prejudiciind bugetul general consolidat cu suma totală de 4.633.271,40 lei, constând în 2.658.854,40 lei impozit pe profit și 1.974.417 lei TVA.

Prin urmare, Mihai Toma a evidențiat în actele contabile ale celor două societăți „achiziții/achiziții neferoase”, care însă nu au avut la bază operațiuni comerciale reale. În fața instanței, Mihai Toma a solicitat judecarea în procedura simplificată, recunoscând în totalitate faptele reținute în sarcina sa.

În cazul altor doi inculpați trimiși în judecată de procurori, respectiv administratorii în drept ai celor două societăți implicate, judecătorii au constatat că organele de urmărire penală nu au putut proba cu certitudine vinovăția acestora pentru infracțiunea dedusă judecății, iar probele pe care s a întemeiat acuzarea sunt incomplete. Prin urmare, instanța a decis achitarea celorlați doi inculpați.

spot_img

Articole recente

Parchetul General consideră că lucrătorii poliției judiciare din cadrul DGA pot efectua și în alte cauze, prin delegare, acte de cercetare penală

Ministerul Public a transmis recent Înaltei Curți de Casație și Justiție punctul său de vedere privind cererea de recurs...

Mai multe articole din aceeași categorie