În data de 3 februarie 2020, X.X.X., proprietarul unui autocamion marca DAF, s-a prezentat la postul de poliţie Mogoşoaia, pentru a face o constatare cu privire la avariile autocamionului menţionat. Proprietarul avea nevoie de un document de constatare a daunelor, pentru a putea completa dosarul de daună necesar asiguratorului CASCO, motorului camionului cedându-i turbina. În faţa biroului unde se afla şeful de post, proprietarul autocamionului i-a înmînat polițistului un plic de culoare albă, în care se afla o bancnotă de 100 (o sută) de lei. Șeful de post l-a refuzat ferm, cerându-i să nu mai încerce aşa ceva. Polițistul i-a respins astfel plicul şi i-a transmis proprietarului camionului că va face cercetările la momentul la care acesta va depune reclamaţie, dar nu în aceeaşi zi, întrucât avea alte probleme de serviciu de rezolvat. În ziua de 10.02.2020, cei doi s-au întâlnit din nou la postul de poliţie Mogoşoaia, stabilind de comun acord ca inculpatul să depună sesizarea, iar polițistul să dea o declaraţie prin care să relateze cele întâmplate. În acele împrejurări, proprietarul autocamionului i-a introdus polițistului în buzunar o bancnotă de 100 (o sută) de lei, moment surprins de filmarea realizată de telefonul lui mobil.
Procurorii au fost sesizați și astfel, pe numele inculpatului X.X.X.., a fost întocmit un dosar penal. Potrivit procurorilor, fapta inculpatului care, cu ocazia prezentării la sediul postului de poliție Mogoșoaia la data de 3.02.2020, în vederea sesizării organelor de poliție cu privire la distrugerile constatate la un autocamion, i-a remis șefului de post, într-un plic de culoare albă neinscripționat, o sumă de bani cu titlu de mită în legătură cu îndeplinirea unui act ce intră în atribuțiile de serviciu – eliberarea unui document de constatare a daunelor, necesar asigurătorului CASCO, iar ulterior, la data de 10.02.2020, tot la sediul postului de poliție Mogoșoaia, urmărind același scop, i-a remis polițistului suma de 100 de lei, întrunește elementele constitutive ale infracțiunii de dare de mită, prev. de art. 290 alin. (1) Cod penal. Procurorii au reținut că cele două acțiuni ale inculpatului de remitere a unor sume de bani polițistului au constituit două acte materiale așa că infracțiunea de dare de mită s-a realizat în formă continuată.
Procesul a debutat la sfârșitul lunii martie 2020 la Tribunalul Ilfov, iar prima soluție a fost pronunțată în aprilie 2021. Inculpatul a fost condamnat la pedeapsa de 2 (doi) ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de dare de mită, în formă continuată (2 acte materiale). Judecătorii au decis să suspende sub supraveghere executarea pedepsei aplicate, pe durata unui termen de supraveghere de 3 (trei) ani, calculat de la data rămânerii definitive a hotărârii. Inculpatului i s-a interzis ca pedeapsă accesorie exercițiul drepturilor prevăzute de art. 66 alin 1 lit. a și b cod penal (dreptul de a fi ales în autoritățile publice sau în orice alte funcții publice și dreptul de a ocupa o funcție ce implică exercițiul autorității de stat). Soluția a fost atacată cu apel de către inculpat, iar dosarul a ajuns pe rolul Curții de Apel București.
Săptămâna trecută, un complet de judecată de la Secția I Penală a pronunțat sentința definitivă, care a confirmat soluția dată de Tribunalul Ilfov, cu o mică completare: a decis în plus să confiște de la inculpat suma de 100 (o sută) de lei.