Fondatorul Asociației “Inițiativa Pentru Justiție” a eșuat în încercarea de a ajunge procuror militar

Exclusivitate

Actualul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Corabia, Marian Sorin Lia, a depus cerere de transfer de la parchetele civile la cele militare cu prilejul celei mai recente sesiuni de transfer, derulate în această lună.

Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis, cu 3 voturi da și 4 nu, să respingă solicitarea procurorului de a activa la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar București, unde lucrează colegul său de asociație, locotenent-colonel Bogdan Ciprian Pîrlog.

Marian Sorin Lia figurează în Registrul Național al ONG-urilor ca fiind fondatorul Asociației „Inițiativa Pentru Justiție”, ONG care îi mai are ca președinți, pe lângă Marian Sorin Lia, pe Bogdan Ciprian Pîrlog și Marcu Ionuț.

Secția pentru procurori a CSM a analizat 11 cereri de transfer, dintre acestea fiind acceptate doar 5. Dintre cele 5, 3 au fost ocupate de femei, toate fiind acceptate la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar București (unde a candidat și Marian Sorin Lia). Este vorba de procurorii Țurlui Cristina Elena, Vernea Ioana și Georgescu Ioana-Mihaela.

La sesiunea de transfer din această lună au fost puse la dispoziție 34 de posturi, dintre care 14 de conducere, iar restul de execuție. Parchetul Militar în ansamblu se confruntă cu grave probleme de personal. Astfel, cea mai gravă situație se înregistrează la Secția Parchetelor Militare de la PÎCCJ, unde din cele 10 posturi de conducere și 8 de execuție, prevăzute în schemă, sunt vacante 6 (de conducere) și 3 (de execuție), respectiv se constată un grad de ocupare de doar 50 la sută.  Cu o situația dificilă se mai confruntă Parchetele Militare de la Cluj și Iași. La București, au fost puse la bătaie 3 posturi de execuție și unul de conducere. Per total, gradul de ocupare a funcțiilor era, la data de 4 mai 2021, de 63,44 %.

 

spot_img

Articole recente

Pentru vicii de constituționalitate, Executivul nu susține o propunere legislativă a POT, privind condiționarea acordării liberării condiționate de acoperirea integrală a prejudiciului

În ședința Executivului de săptămâna trecută, Guvernul României și-a formulat punctul său de vedere  referitor la propunerea legislativă privind...

Mai multe articole din aceeași categorie